Nehladov! Nebo ano?

Definice motivace a další ice a ace

Z několika zdrojů jsem se doslech, dočetl nebo doviděl, že půst může být zdraví prospěšná věc.
Hele vždycky mě nějak lákalo to vyzkoušet.
Ani ne tak že bych byl nějakej magor přes zdraví nebo tak (i když v poslední době tak nějak možná jsem),
ale spíš mě zajímalo co to se mnou vůbec udělá. Nebudu mít málo energie na sport?
Nebo budu mít naopak přebytek síly, protože tělo nebude muset trávit?

Abychom si to ještě ujasnili… Rozhodl jsem se 3 dny nejíst a pouze pít neslazené věci.
Tzn. hlavně vodu a čaj (klasickej “piqwiq” z krabičky, nic fancy :D).
Důvodem nepít nic sladkýho (jako třeba ovocný šťávy, což je v dnešní době dost populární) bylo vyzkoušení fungování vlastního těla.

Jak funguje tělo v souvislosti s čerpáním energie

Tělo si dokáže brát energii z glykogenu v játrech, ze svalů (glykogen ve svalech), z tuků a potom z rozkládání svalů samotných.
Je to přesně v tomhle pořadí. K tomuto pořadí ještě platí, že glykogen ve svalech je možné využít jen pro ty svaly, ve kterých je uložený. Takže pokud máš uložený glykogen ve stehnech a v posilovně cvičíš stehna, pak tenhle glykogen využiješ… ale na bicák k prdu. K zásobování celého těla energií slouží játra a glykogen v nich uložený.
Vyčerpání glykogenu v játrech by mělo trvat 1-3 dny.
Pak tělo najede na energii z tuků. Jo, z pneumatiky kolem břicha a ták.
To byl přesně můj cíl… teda… dostat se do stavu, kdy tělo bere energii z tuků. Do ketózy.
To je důvod proč jsem nepil během půstu nic sladkýho. Průměrně člověku vydrží zásoby tuku na 30 dní.
Různé zdroje udávají různé hodnoty… Každopádně to lze vypočítat a hlídat. Jakmile totiž tělo vyčerpá zásoby tuku, pak začne rozkládat svaly. No.. a srdce je taky sval, takže tento stav už není tak úplně žádoucí :).
Že se tělo dostane do ketózy lze měřit několika způsoby.Existují chytré váhy, které dokáží rozpoznat procento tělesného tuku a vy v průběhu půstu můžete sledovat jeho úbytek.
Další možností jsou takové spešl testovací keto pásky. Tělu v ketóze se v moči vyskytují látky indikující ketózu.
A když nemáte rajče, tak tam nedávejte nic.. tři dny půstu jsou pro zdravého člověka bezpečné, takže měřit nemusíš nic.
Výhodou ale je, že s těmito pomůckami dokážeš říct, jestli jsi při takhle krátkém půstu v ketóze, či zda ještě bereš energii z jater. V průběhu půstu jsem si psal stručné poznámky viz níže :).

1. den (8. 4. 2019)

10:00 čaj (zelený)
12:00 kručení v břiše :D, začíná hlad. Zvýšený pocení, ale to může být tím, že jsem nachcípanej 12 hodin pracoval na stavbě a druhej den hrál fotbal.
13:00: lehké brnění škeble, buďto tělu došlo že jíst fakt nebudu, nebo same old story s nachcípáním.
14:00 čaj (ovocný)
16:00 čaj (ovocný)

2. den (9. 4. 2019)

07:00 sklenice vody. Ráno celkem ok. Nálada dobrá, ale je po těle cítit, že se v něm něco děje.. takové slabé brnění.
08:00 čaj (nějakej pickwick :D)
Schody do práce náročný, ale to může být tím, že jsem lehce nachcípanej. Je cítit takové zpomalení organismu.. reakce, necítím tolik síly, ale nálada v pohodě
11:30 čaj … hodně lehký brnění v rukou, stehnech, lýtkách, nálada docela dobrý.. nažral bych se jako sv*ně :D, ale dokážu to vydržet :), v lednici buchty čokoládový uuu :D:D
15:00 WC – no jak tak člověk pije jen tekutiny tak lze předpokládat jak zhruba bude vypadat posezení na záchodě 🙂
17:00 Decaf kafe. Cítím kolena jako při chřipce a lejtka lehce brní, nálada v pohodě.
18:00 hodina spánek, únava, lehká bolest loktů kloubů jako při chřipce
20:00 lehké protažení tak 20 min.
21:00 tělo ok, psychika ok, nálada dobrá. Sestavuju si jídelníček, což v době hladovky nevim jestli je úplně vhodná doba :D. Začínám získávat úctu k jídlu :D:D a začínám se těšit na středu :D:D.

3. den (10. 4. 2019)

08:00 sklenice s vodou
09:00 docela pain vyjít schody v práci do 4. patra.. slabé tělo
12:00 voda
14:00 čaj
18:00 voda
… Je vidět, že už jsem se fakt těšil na jídlo a zápisky jsou poslední den stručnější :D.

4. den (11. 4. 2019) – konec půstu

Tady zápisky doplňuji zpětně, ale pamatuji si to živě, takže donnie worry, autenticita zajištěna. Ráno jsem měl klasické jako každý den…
Snídaně:
Sklenice vody, lžíce kysaného domácího zelí (=probiotika), b12, sklenice rýžového mléka (+vápník), 2 para ořechy (=selen), panák Vincentky (=jód), pár listů zelného salátu
Svačina:
sojový jogurt (=vápník) + lžíce namletého lněného semínka (=omega3)
Oběd:
Tak ten jsem slušně vyprasil… to byl segedín :D.
Svačina a večeře:
To už se přiznám si nepamatuji, nejspíš nějaké luštěniny a obiloviny.. Tady už jsem jedl větší porce.

Point is, že jsem ten čtvrtý den neměl potřebu jít se hned narvat vším co mi přišlo pod ruku a ani jsem nechtěl. Je pravda, že segedín k obědu není zrovna #eatingclean (i když je tam alespoň to zelí), ale pokud jednou za měsíc vyprasíš nějakou takovouhle palbu, nebo si prostě nepřipravíš jídlo na další den, tak je to jedno. Důležitý aspekt je jídlo zas tak neřešit a nestresovat se tím. Je třeba mít podchycený základní věci, ty zautomatizovat a jednou za delší čas si to všechno zrevidovat.

Shrnutí

Vždycky jsem si to chtěl vyzkoušet a vyzkoušel, takže spokojenost. To je podle mě taky hodně důležitý… sám to chtít, člověk se k tomu pak staví jinak. Já měl v průběhu půstu dobrou náladu, i když tělo bylo celkem zničený, tak jsem z toho měl prdel.
Pokud by mi někdo nařídil, ať 3 dny nic nejím a piju jen vodu, tak úplně vidim jak na něho hned nadávám jakej je to kretén a co mi poradil a jsem naštvanej.
Fyzicky se člověk necejtí nejlíp. Určitě bych nezaběhl nejrychlejší stovku v životě. Byl jsem rád, že jsem odcvičil jógu na bolavý bedra od zuzky klingrový a šel si lehnout :D. Asi bych to přirovnal k průběhu nějaké chřipky.. takový občasný brnění svalů, kloubů, škeble… Ale nic nějak hroznýho.
Úplně v pohodě se to dá “vydržet” a fungovat s tím.
Po psychické stránce, jak jsem již zmínil, to bylo naprosto v pohodě. Náladu jsem fakt v průběhu celého půstu měl dobrou.
Jak jsem říkal.. je to o motivaci. Protože se člověk musí připravit na to, že jakmile si kolegové druhý den v práci všimnou (nebo jim řekneš), že si oběd nedáš, že držíš půst, tak si najednou všichni začnou nosit oběd do kanclu a hlasitě pomlaskovat. Šmejdi jedni :D. Maj štěstí, že mi to dodalo ještě víc motivace to vydržet :D.
Čtvrtý den ráno jsem už mohl jíst dle libosti. Kupodivu si tělo tak nějak ten třetí/čtvrtý den zvykne na očistec a už mu nekručí v břiše a fyzicky se začne rovnat. Na jídlo jsem se těšil, ale začal jsem jíst tak nějak řekl bych střídmě. Určitě nebyla potřeba se hned nafutrovat, aby až zase vlastníkovi těla rupne v kouli a rozhodne se nejíst, byly zásoby.

Doslov?

Prostě závěřený slovo dne 29.01.2022, kdy tohle dávám nějak veřejně.
Tenhle článek jsou vlastně pouze překopčené zápisky z mého půstu, který jsem držel asi 3 roky zpátky :).
Zápisky jsem teď neupravoval, nechávám tám tehdejší mluvu a slovník :D.
Ještě si musím rejpnout do odborníků přes výživu, kteří hovoří o prospěšnostech půstu ale nikdy v životě ho nevyzkoušeli :D, to mi přijde hodně vtipné :).
A abych nekončil tímhle poukem, tak jen závěrem dodám. Určitě stojí za to, si půst vyzkoušet. Stačí 3 dny.. uvidíte, jak bude
vaše tělo reagovat. Třeba pro vás i 3 dny budou hodně. Je dobré být fyzicky a psychicky v pohodě a mít nějakou vlastní motivaci.

Hodně štěstí, pevnou vůli !:)

1 názor na “Nehladov! Nebo ano?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *