R.O.I.D.S v2 – suplementy(vitamíny, minerály, nootropika, adaptogeny,…)

Tak jo, here we go. Máme tady update na článek, který jsem kdysi napsal a je zde na blogu (R.O.I.D.Sv1). Je to článek týkající se suplementace. V tomto článku Vám odhalím svůj současný pohled na doplňky stravy.

Za spoustu let co se pohybuji ve sportu jsem vyzkoušel už nespočet suplementů a tohle je můj současný pohled.

Suplementovat, či nesuplementovat? To je oč tu běží 🙂

Takže proč vlastně brát doplňky stravy(suplementovat)? Existují výživové pyramidy. Výživové pyramidy ukazují relativní důležitost mezi skupinami pyramidy. Dole je skupina mající největší důležitost vzhledem k ostatním skupinám. Vrcholek pyramidy tvoří nejméně důležitá skupina relativně k ostatním skupinám. Samy o sobě ale vlastně neříkají, zda je daná skupina vůbec potřeba z nějakého vitálního/esenciálního/nutného pro život hlediska.

Pokud byste se narodili, tabula rasa, a měli od narození splněny všechny 3-4 spodní patra této pyramidy, tak byste s největší pravděpodobností nic suplementovat nepotřebovali :). Samozřejmě za předpokladu, že Vaše tělo funguje správně. Takže jaké jsou vlastně za mě validní důvody něco suplementovat?

Nedostatek vitamínů/minerálů

Deficit mikroživin v těle je za mě nejpádnější důvod k suplementaci. Jak zjistíte, že máte nedostatek mikroživin? Mohou to být různé zdravotní projevy, ale tak daleko to snad nezajde :). Ideálně zajít si prostě na testy na vitamíny a minerály. 1x ročně (možná půl ročně) bývají hrazené pojišťovnou. Případně si je můžete zaplatit jako samoplátci. Takto spolehlivě zjistíte, jak na tom s hladinami mikroživin jste. Ani v tomto případně ale nemusí být nutné sáhnout po suplementech, ale například jen upravit stravu/režim,..whatever co neděláte úplně správně a má to dopad semka :).

Životní styl

Pádný důvod za mě je i životní styl. Pokud například více cvičíte a snažíte se budovat svalovou hmotu, pak budete potřebovat dostatek bílkovin. Pro někoho může být obtížnější sníst potřebnou dávku nutnou k budování svalové hmoty (1,6-2,2g bílkovin/kg tělesné hmotnosti +- ) a proto pro něj bude výhodnější dát si protein, ale většinou je to zkrátka jen pohodlnější :)). Stejně tak pokud například cvičíte intenzivněji a máte například více tréninkových jednotek za den, pak pro Vás bude možná fajn doplňovat příjem energie pomocí nějakých cukrů(glukóza, maltodextrin,…).

Z velice podobného důvodu bude například i důležité doplňovat elektrolyty v těle. Samozřejmě se zde lze obejít bez doplňku stravy a po/při cvičení například konzumovat nějaké jídlo/snack bohatší na sacharidy. Elektrolyty lze taktéž doplnit vodou, šťávou například z citronu/pomeranče + špetkou soli + lžičkou medu. Stejně tak pokud jste korpoš rat a sedíte celej den za kompem a na sluníčku jste chvíli za den a v zimě ve svém 9-17 jobu vidíte sluníčko jen na windows tapetě, pak nejspíš přijde vhod suplementace vitamínu D. Opět do sebe lze vitamín D dostat pobytem na sluníčku a vystavení pokožky sluníčku, případně ze stravy – houby sušené na sluníčku, ryby, rybí tuk, žloutky,… takže se lze bez suplementace taktéž obejít :). Hladinu vit. D lze taktéž testovat ;). (resp. nějak nepřímo nejsem chemik a testuje se vit 25-OH D či tak něco :)).

Chytré drogy

Dalším důvodem “suplementace” mohou být tzv. chytré drogy = smart drugs = nootropika. Jsou to látky, které by měly zlepšovat kognitivní funkce. Tzn. měly by zlepšovat paměť, pozornost, soustředění, motivaci, kreativitu, snížení stresu…

Nootropika mohou být syntetická, čí přírodní. Jedná se například o kávu(kofein), L-theanin, Ashwaghandu, Bacopa monnieri, Rhodiola rosea, nejrůznější bylinky,… 🙂

Někdo může být například citlivý na koefin, někdo jiný nikoliv. Toto vcelku platí i u ostatních “látek”, proto dává smysl vyzkoušet si účinky na vlastní kůži a zhodnotit, zda má smysl tyto “suplementy” zařadit. Určitě se bez nich ale obejdete a jde poměrně podobné účinky v těle nastolit i jinými způsoby :).. procházka v přírodě, mindfulness, meditace, protažení, pobyt na sluníčku,… 🙂 Vcelku zajímavá může být suplementace u starších lidí kvůli možnému zlepšení kognitivních funkcí.

Meine suplementace

Moje suplementace lze tak nějak částečně vyvodit z textu v článku. Jsem spíše zastáncem přírodních věcí, tzn. kreatin a podobné srandy už nesuplementuji a většinou se snažím hledat alternativy v přírodě, pokud nějaký účinek chci.

V současnosti suplementuji:

  • protein (klasický syrovátkový, Adam raw má skvěly goat protein (čokoláda zatím best :))
  • maltodextrin – dostatek carbs například pokud trénuji 2x denně
  • ionťák – kvůli teplotám, intenzivnímu tréninku a pocení. Mám v plánu nahradit přírodní variantou – jak jsem psal.. voda + lepší sůl + citrón + med (+ asi maltodextrin :))
  • ashwaghanda – zkouším některá nootropika. Ashaghanda by měla snižovat stres a zlepšovat spánek. Za mě zatím nejlepší nootropikum. (Zkoušel jsem ještě fermentovaný ženšen ale po něm jsem nic moc necítil)
  • d3 – ve formě cod liver oleje v kapslích v zimě

A to je víceméně z hlavních věcí všechno. Občas experimentuji ještě s nějakými zajímavějšími přírodními věcmi.

  • black ant extract – výtažek z černých mravenců. Subjektivně potom citím při inteznivním cvičení více energie a vytrvalosti. Používám v doplňku Achilles might od Primal alchemy (https://primalalchemy.co.uk/products/achilles-might-prana-charged)
  • Shilajit – přírodní minerály. Doplněk Immortal shilajit taktéž od Primal alchemy. Někdo pije jako náhražku kafe. (nechutná to vůbec podobně, má to velice specifickou chuť, která vám možná zpočátku nebude chutnat. I účinky jsou dle mého velice odlišné). (primalalchemy.co.uk)
  • perga – věcička, co dělají včely. Contact your local beekeeper if he/she is selling it. Včelí chléb.. je to strašně dobrý, má to spoustu minerálů. Někdo to dává i kvůli alergiím, aby si zvykal :). Včelí produkty obecně jsou skvělé.
  • kakao – od Amedei, naprosto skvělé, +lžička medu a máte nejlepší pití na světě :).
  • kvalitní čokoláda – Molecules od Naive, doporučuji vyzkoušet :).

A to je vlastně všechno, nic složitého. Víceméně všechno by šlo nahradit přírodní alternativou. Něco ani nejsou suplementy v pravém slova smyslu, ale spíše nějaké méně známé “potraviny” :).

A co suplementuješ Ty?:) Pisní do komentářů :))

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *